Rubriky
Uncategorized

S ESTA registrací z Grand kaňonu na nejvyšší vrchol Arizony

Přijet do USA a nepodívat se na Grand kaňon, o kterém jsme se učili už na základní škole? To by tak hrálo.

Je to jedno z míst, které většina z nás chce během pobytu v USA navštívit. A protože dnes už nemáme s USA vízovou povinnost, postačí před odletem požádat o Esta visa a to je z formalit takřka vše.

Takže. První plán, přespat na dně, byl zhacen zásadním faktem. Kdo chce spát v noci v jakémkoli národním parku Spojených států, musí se dopředu dobře připravit. Vlastně 3 měsíce dopředu. To je doba, na kterou je nocleh na stanovištích na dně beznadějně obsazená. Možnost objednávání noclehu je spuštěna vždy 13 měsíců dopředu. Takže dovolenou je třeba obezřetně plánovat. na dně je příjemná vesnička zvaná Phantom Ranch, která vznikla v roce 1922 právě za účelem noclehu návštěvníků zdejších krajů. Najdete zde stavení selského rázu postavené z okolního kamení a dřeva. Vnitřnosti chat jsou upraveny jako společné ložnice s vytápěním či klimatizací (dle potřeby venkovního počasí). Ceny dostupné pro širokou veřejnost.

Dobrá, tak pro tentokrát přespíme někde jinde. Co třeba nahoře při kraji kaňonu? Na internetu je třeba vyhledat, kde je povolené strávit noc. Přestože je Amerika rozlehlá, v národních parcích USA je povoleno spát jen na vyhrazeném místě. A těchto kempovacích míst je poskrovnu. A pokud přijedete po osmé hodině večerní, nezbývá, než si vyzvednout fomulář ze zásobníku u centrální správy kempu a jít….vlastně jet autem si vybrat místo k noclehu. Nad borovice stoupá měsíc, skrz větve prosvítají hvězdy. Dřevo je zapotřebí si dovézt vlastní, v chudší vegetace, která tu roste, je téměř všechno vysbírané. Prostě polena koupit jedině v supermarketu.

Sestup

Vstávat za tmy a sestoupit při východu slunce. Rozvrhnout síly je podstatné pro sestup, ale především pro výstup ze dna kaňonu. Nebudu vás nudit popisováním krás, které jsme při výletu spatřili ve formě květin, skal a terénních tvarů. Důležité je se rozhodnout ve správnou chvíli, kdy se otočit a vyrazit nazpět. Většinou má člověk zkušenosti spíše s obrácenou posloupností výletu: prvně výstup, potom sestup. Tady je to naopak. A téměř všechny turisty nemile překvapí, že je to nazpět tak daleko. Celkové převýšení je totiž kolem 1500 m.

Vzhledem k tomu, že zde téměř neprší, výrazně doporučuji respektovat pokyny ohledně chození na toaletu. Když je někde možnost, běžte vykonat potřebu do připravených budek. A před vstupem do kaňonu! V poušti totiž zůstane beze změny vše, co vytvoříte. Vítr hovínko neodnese. A život mikroorganismů zde není příliš bohatý.

Všechna voda, co tu je, teče do největšího rezervoáru pitné vody v této oblasti, čímž je Lake Mead. Colorado přehrazené kraťounkou, ale o to slavnější zdí nesoucí název Hoover dam, se tu rozlévá v mnoha zálivech a bez něj by ve Vegas nebyl život.

Výstup

A další den po návratu z nejnižšího bodu Arizony jsme si vyrazili na bod nejvyšší. Sopečný vrchol pokrytý sněhem, Humphrey Peak. Leží poblíž Flagstaff, což je městečko tvořené vpodstatě jen z lyžařských obchodů a ubytování pro sněhomilné tvory. I v březnu se tu vesele jezdí na sjezdovkách, přestože dole jen v triku s krátkým rukávem. My parkujeme na nejvýše uloženém parkovišt a vyrážíme pěšky modřínovým lesem vzhůru po stopách sněžnic. Jdeme jen v pohorkách, protože kdo by do pouště bral sněžnice, že. Boří se to jen trochu. Kupodivu je výstup o hodně snazší, než včerejší cesta na dno. Z vrcholu je krásně vidět do celého širého kraje, na severozápadě se bělá tenká linka útesů na kraje Grand kaňonu. Tam bylo přeplněno, a tu je tak prázdno, pochvalujeme si.

Co nezapomenout doma

Úplně nejzákladnější je mít s sebou dobrou mapu. Máte ji v mobilu? Existuje vícero mapových aplikací, které lze stáhnout. Některé jsou přímo specializované na USA, jiné dovedou zobrazit 3D model a trackovat vaši cestu. To se hodí, především pokud hodláte chodit v okolí tak hlubokého kaňonu, jakým Grand skutečně je.

Opalovací krém. I v únoru tu panuje horko a spalující žár slunce dovede na mnoho dní poničit lidskou kůži. Něco na hlavu a sluneční brýle jsou nutností. A dostatek vody! Vodu na pití! A ještě jednou vodu.

A pokud půjdete na záchod mimo vyhrazená místa, tak si vemte i pevný sáček, abyste si odnesli to, co jste zde vytvořili.

Autor: Barbora

Bára Šťastná - matka, bloggerka a nadšená praktikantka hot jógy. Žije v Praze.