O cestování v USA … autem

Pujčovny aut

Pro mnoho Evropanů je dovolená v USA splněný sen, pro jiné spíš noční můra. Jak se vlastně ve Spojených státech dopravovat? Americký styl dopravy je totiž dosti individualistický. Na fotkách jsou nekonečné silnice pěkné, ale znamená to jediné: potřebujete auto. Většina populace totiž auto vlastní … případně auta. Naštěstí jsou na každém rohu půjčovny aut. Dle množství turistických lákadel i celkové popularity místa se odvíjí cena. Nejlevnější půjčovny se nacházejí ve středu USA, nejdražší potom na pobřeží nebo např. v Las Vegas. Cena se odvíjí i od toho, zda chcete auto vracet na stejném místě, kde jste si jej půjčili. Dražší variantou je vrátit jej v jiném městě.

Při jízdě autem se připravte na automatickou převodovku, na nadstandardní čistotu a vybavenost auta, vysokou rychlost při převzetí i vrácení. Venku na vás čekají dlouhé rovné silnice, složité nájezdy a sjezdy, pravoúhlé ulice a hlavně nápisy místo dopravních značek. Obecně platí americké pravidlo: „i na červenou můžeš odbočit doprava“. Výjimkou je New York, kde se to nesmí. Důvodem může být zvýšený provoz aut a chodců, a také neprůhledné zdi domů, které sahají až k úzkým chodníkům. Oproti evropským městům je doprava v pohodě, ale na americké obyvatele je to hodně zmatené.

Hromadná doprava

Přestože jsou města rozlehlá a lidnatá, městská hromadná doprava není příliš vyvinutá. V městě Columbus, hlavním městě státu Ohio, měli kdysi dokonce i tramvaj, ale jen jednu linku a brzy ji zrušili. Holt v USA neexistuje pořádný sociální systém, který by podporoval jak hromadnou dopravu, tak i veřejný prostor. Všechno jede po soukromých kolejích. A kdo nemá peníze, ten je na tom bledě. To se ale týká jen měst ve střední části Států. Na pobřeží všechno funguje dost jinak.

Nejlépe je propracovaná městská hromadná doprava v New Yorku, kde je tolik lidí namačkaných na jednom místě, že raději zavedli metro, podzemky, prostě skoro všechny dopravní prostředky na kolejích. A autobusy tu také jezdí.

Dálkové přesuny

Pro přesun mezi jednotlivými státy je možné použít autobusy anebo vlaky. Ty jezdí po jasně daných trasách z východu na západ ve třech linkách nebo ze severu na jih na východním a západním pobřeží. Nejrozšířenějším dopravcem je Amtrak, ale většina vlakových spojů má samostatné honosně znějící názvy. Na každé trase jezdí většinou jeden vlak za den, někdy ještě méně. Pokud chcete převážet objemnější zavazadlo na velkou vzdálenost, a chcete se cestou pořádně prospat, pak neváhejte nad touto variantou. Ano, vlak je pomalejší, než letadlo, ale můžete si u toho připomenout hrdiny divokého západu, jakým byl Old Shatterhand nebo Old Shurehand. Jen dávejte pozor na přepadení bandity.

Rizika v autě

Otázkou k zamyšlení je, co dělat, když se auto porouchá. Převzetí auta většinou probíhá tak rychle, že se nečeká, že budete sáhodlouze posuzovat stav vozidla. Výhodou je, že to podobné bývá i u vrácení. Jak ale vyřešit, když se vám znenadání rozsvítí některá výstražná kontrolka na palubní desce? Preventivním řešením může být pojištění. To vám ale moc nepomůže, když budete někde mimo signál v poušti. K tomu vám povím jen to, že je dobré mít třeba satelitní telefon, který má signál všude na zemi, protože navazuje kontakt s družicemi. A vždycky se hodí umět rozlišit, která závada je jak závažná.

Co se týče pojištění, tak osobní zkušenost nemám. Ale obecně platí pravidlo, že pojišťovny v USA velice nerady platí výlohy za své klienty. Mají dobré právníky a hodně zkušeností. Je ku zvážení, zda při dlouhodobém cestování nezajistit pojištění na jízdu s autem ještě před odjezdem z Evropy.