Rubriky
Uncategorized

Kaňon Buckskin Gulch

V překladu strž jelínkovy kůže je do rudohněda zbarvený úzký kaňon začínající severně od kaňonu řeky Colorada. Po americku se takovým úzkým místům říká slot canyon, protože připomínají otvor pro vhození mince nebo též klíčovou dírku. V měkké pouštní písčité půdě bez vegetace je voda výrazným geomorfologickým činitelem. Když ji necháte téct, zahlodá se do země s razantností pily a dovede proříznout i skálu. Protože jsou v těchto místech letité sedimenty naváté v mnoha vrstvách, můžeme říci, že takový slot canyon nás zavede doslova hluboko do historie krajiny. A je pěkně barevná! Rudé stěny bohatě na sloučeniny železa jsou protkané bílými a žlutými barevnými pásky, často okrášleny zkamenělinami vápenatých schránek živočichů. Pod nohama stružka vody unášející prachová zrna z náhorních pouštních planin a nad hlavami úzký proužek modrého nebe. Ovšem když neprší. Když prší, výrazně se doporučuje do takovýchto kaňonů nechodit. Hladina drobné říčky se dovede během pár hodin změnit v pulsující divokou řeku, proti jejímuž proudu nelze plavat. Přestože všude při vstupech do oblastí, kterých se náhlá záplava může týkat, jsou umístěny informační cedule, každoročně tímto způsobem uhyne mnoho turistů. Takže po anglicku: “Beware of flash floods!”

Zpátky ke kůži z jelínka a jeho strži. Tento kaňon se nachází na 112° západní délky asi 50 km na západ od města Page v Arizoně. Má dva vstupy, kterými vtékají do hlubi země dva potoky. Protože se dá projít jednou stranou tam a druhou celkem rychle ven, je turisty docela vyhledáván. Přesto se nebojte, že by tu bylo narváno. Největší pozornost na sebe strhává blízký Grand kaňon a oddhalené pisečné duny ve formě pestrobarevných homolí v podobě vlny, “The wave”. U severního vchodu do Bucksin Gulche se nachází kemp, který byl v době našeho příjezdu v rekonstrukci, tudíž zdarma. Jinak je obyčejem, že se platí formou peněz vložených do obálky, na kterou poznačíte číslo auta, počet lidí a dobu, po kterou hodláte být na výletě v kaňonu. Platí se většinou 5 – 10 $ za noc. Napsání délky pohybu v exponovaných místech je bezpečnostní opatření. Chůze v kaňonu je náročná a ranger si po přečtení vašeho záznamu může zkontrolovat, zda jste cestou nezemřeli žízní nebo únavou. A jelikož sem nejezdí žádné autobusy hromadné dopravy, je vaše přítomnost na lokalitě jasně patrná podle SPZky. Museli byste zajet hlouběji do pouště pryč z cesty, abyste zůstali bez povšimnutí ochránců národních parků bedlivě sledujících všechny návštěvníky.

U západního vchodu do kaňonu je také kemp, ale ten je poněkud dále od cesty. Dá se tam dojet i obyčejným autem s nízkým podvozkem, ale je třeba zvolit adekvátní tempo kvůli vyčnívajícím kamenům a mít suchou cestu. Západní kemp je umístěn na starém indiánském tábořišti. Zde kočovné obyvatelstvo trávilo zimní období roku, dokud bylo v okolí co lovit. Malovánky zvířat můžete vidět na stěnách v první části kaňonu. Tato větev je výrazně sušší, za dobrého počasí se dá dojít suchou nohou až téměř k soutoku s druhým ramenem Bucksin Gulche. Ideální pro fotografie.

O poznání zábavnější z hlediska fyzické stránky je východní větev, ve které se návštěvník brodí vodou takřka neustále. Chůze naboso v písku je příjemná, ale náročná. Doporučuji obutí a respektovat únavu vhodně zvolenou dobou návratu.

Autor: Barbora

Bára Šťastná - matka, bloggerka a nadšená praktikantka hot jógy. Žije v Praze.